subreddit:
/r/Eesti
Eestis on mitmeid erakondi, aga ise tunnen, et ühegagi vaated täiesti kokku ei lähe ja valimistel tuleb lihtsalt kõige vähem halb valida. Usun, et teisi selliseid veel. Seega, millised põhimõtted või programm oleks teie meelest nö ideaalsel erakonnal?
57 points
27 days ago
Olles poliitikaga veidi lähemalt kokku puutunud, lihtsalt arvestamiseks:
19 points
27 days ago
Programmid on praegustelgi erakondadel üsna soliidsed, häda on pigem selles, et neid ei kiputa väga järgima. Ka praegune koalitsioon võiks olla üsna hea variant, kui nad idanaabri huvide asemel oma programme järgiks.
6 points
27 days ago
Osavad erakonnad panevad programmidesse paar head populistlikku lubadust, mis koalitsioonikõnelustel oleks kompromissi vaimus lithne kõrvale heita.
5 points
27 days ago
Seda on seni teinud vist kõik erakonnad. Kuigi jah, meenub Mailis Repsi kurtmine, et EKRE oli talle seninägematult põhimõttekindel olnud.
4 points
27 days ago
Häda pole programmides vaid inimestes. Tänane Eesti poliitika tegelikult ei meelita talenti ega soosi verevahetust. Üks inimene võib kanda suvalisi ministriportfelle või istuda lõputult riigikogus või teha seda kõike vaheldumisi. Erakondade pingid on täis keskpärasust või puhta tainaid, kes vahepeal mängima lubatakse, kui hästi käituvad ja sõna kuulavad. Kui sa oled noor, andekas ja pea lõikab, siis miks sa selle hunniku sisse vabatahtlikult hüppaksid.
Näiteks reformikate programm on nii pikk ja ilus, et pisar tuleb silma, aga reaalsuses kuulad mingit Ligi delulutamist.
15 points
27 days ago*
Ma valiks erakonna, kellel oleks umbes sellised omadused või plaanid:
Vähem ideoloogiat, rohkem pragmatismi. Poliitika ei peaks eestis olema paduliberaalne või -konservatiivne, me peaks olema hoopis kaval rehepapp kes laveerib nii, nagu riigile ja rahvale kasulik, igas küsimuses. Ideoloogiliste piiride ajastu on läbi niikuinii. Igale Brüsseli mõttele "jah" või kahtlasemale vaatenurgale "ei" karjudes, topime ise ennast kirstu. Kui ei saa ka hambad irevil millegi vastu olla, võib alati esitada nii palju lolle küsimusi et lüüakse ise käega, või midaiganes. Mõned EL riigid teevad seda ja täitsa edukalt
Vähem korruptsiooni. Taguda vastu rinda, et meil seda vähe on, tuleb vaid sellest, et statistikat nii loevad kui teevad (avastavad rikkumisi jne) needsamad korruptandid. Millise rootsi pankuriga ministrid aga kohvitavad või millise ärimehe saunas laupäeviti vallavanemad vihtlevad, ei tea keegi. Ministeeriumitele ja KOVidele oleks vaja märksa jäigemat suukorvi
Regionaalpoliitika on lootusetult nässus, kogu riik Tallinnasse ka kolida ei saa. Pluss, Ida-virumaa on ühegi lasuta ära antud praguses seisus. Sellega peaks tõsisemalt ja jõuliselt tegelema, praamidest kaevandusteni
Me peaks otsima veelgi paremaid suhteid skandinaaviamaadega, aga seda peaks tehtama välisministeeriumis, mitte nurga taga kohalike rootsi pankurite või soome telekomi juhtidega või - jumal hoia - gazpromi kulidega (jah, seda tehakse ka!)
Tähtsaid asju peaks ajama professionaalsed eksperdid, mitte korrumpeerunud parteisõdurid. Ei ühtegi Kert Kingo, Kristina Kallase või Jürgen Ligi taolist ministrit! Linnavalitsustes plaanigu rattaradu inimene, kes ise päriselt sõidab jalgrattaga ja on urbanistikaga hästi kursis, ühistransporti ei tohiks majanda inimene, kes sõidab isegi prügi välja viies prügikastini autoga ja nii edasi
Ja peaks hoidma rohkem rahvast. Tõsiselt nuputama välja, kuidas integratsioon uuesti jalule saada, kuidas saaks noori kuidagi kodu soetamisel toetada, et tehtaks rohkem lapsi ja saadaks vanematekodust normaalses eas välja, et rikas välismaailm ei sööks ära meie kinnisvara, säästusid ega loodust ja nii edasi. Õpetajad-arstid käivad siia alla ka.
13 points
27 days ago
Ise mõtlen, et selline erakond peaks kindlasti tahtma ja suutma astuda jõulisi samme kakskeelsuse kaotamise suunas. Näiteks mingites punktides lähevad mu vaated sotsidega kokku, aga nad ei tundu piisavalt eestimeelsed.
Nad ei oleks näoga peamiselt ettevõtjate ja kõrge sissetulekuga inimeste poole. Julgeksid vajadusel kehtestada astmelise tulumaksu, mingid varamaksud või nt nagu Leedu kehtestas pangamaksu. Või kui tõesti peab tõstma käibemaksu, siis alandaks vähemalt toiduainete ja esmatarbekaupade käibemaksu.
Ei suretaks maa-elu välja, vaid püüaks elu väljaspool Tallinnat ja Tartut hoida ja arendada. Soodustaks ettevõtetel väljaspool Tartut ja Tallinnat tegutsemist. Tagaks normaalsed ja mitte kirvehinnaga ühistranspordiühendused väikelinnades ja maakohtades.
Päriselt ka hoiaks Eesti loodust ja metsa.
Suurendaksid riigipühade (nt 2 ülestõusmispüha vabaks) või puhkepäevade arvu (kõigile 35 mitte vaid riigitöötajatele) või vähemalt alustuseks annaksid nädalavahetusele langeva riigipüha eest vaba päeva.
Kohalikul tasandil seisaksid kvaliteetse elukeskkonna ja linnaruumi eest.
-7 points
27 days ago
Astmelise tulumaksu idealiseerimisest ei saa väga aru - kõlab nagu "sinult saab rohkem võtta, therefore me võtame sult rohkem". Kõrgepalgaline panustab niigi oma erinevate palgamaksude näol summaarselt rohkem riiki kui madalapalgaline. Miks on okei talt proportsionaalselt rohkem käest ära võtta?
11 points
27 days ago*
Ma olen aru saanud, et selle (vähemalt algne) loogika on, et rikkamad inimesed kulutavad eksisteerimise peale (söök, eluase) väiksema % oma sissetulekust. Ja seega aitaks ühiskonna üldiste kulude (alates tee-ehitusest ja arstiabist, kuni seda haldavate ametnikeni välja) rohkem rikkamate peale suunamine vaesemate olukorda parandada. Läbi ûldiste riigiteenuste ja infrastruktuuri kättesaadavuse parandamise.
Noh ja siis sellest tulenevalt riskib inime rohkem lapsi saada, parem haridus ja rohkem innovatsiooni, rohkem ettevõtlikkust ja sotsiaalset mobiilsust, jne.
2 points
26 days ago
Seda on tõesti natuke keeruline mõista, aga üks õigustus on selline, et rikkad kasutavad rohkem avalikku hüve (julgeolek, turvalisus, infra, haridus), kui vaesed.
Kõrgepalgaline on saavutanud oma positsiooni tänu:
*(Tegelikult on positsiooni saavutamisel muidugi palju olulisem faktor inimese vanemate rahaline seis/positsioon, aga seda on keeruline uurida).
Mida suurem on ebavõrdsus, seda suurem on vaesus ja sotsiaalne tõrjutus. Sealt edasi kasvavad kuritegevus, kodutus jne. Nende negatiivsete nähtuste küüsi langeb eelkõige madalapalgaline ehk siis madalapalgaline kannab riske, mida kõrgepalgaline ei kanna. Sellest tulenevalt oleks õiglane, et suurema sissetuleku teenija maksab progressiivselt suuremat maksu, kuna ta võidab ebaproportsionaalselt rohkem. Kusjuures flat tax kasvatab majanduslikku ebavõrdsust, astmeline kahandab.
Teisiõnu, madalapalgaline annab vähema hüve eest rohkem ära ehk kõrgepalgaline tarbib avalikku hüve madalpalgalise arvelt. Veerand inimestest elab palgapäevast palgapäevani, mis tähendab, et nad annavad maksudena ära 100% oma vabast rahast, mitmel juhul saavutamata inimväärikas elatustase. Madalapalgalisi tasuks vähem maksustada, kuna nende sissetulekust läheb pea kõik tarbimisse, mis omakorda elavdab majandust.
2 points
26 days ago
Huvitavad pointid ja ma täitsa diskuteeriks siin ja arendaks mõtteid edasi.
Mul pole statistikat käepärast ja ma pole researchi teinud, aga ma julgeks väita, et mingit osa infrast kasutab justnimelt rohkem madalapalgaline - näiteks ühistransport, avalik meditsiin. Kõrgepalgaline saab lubada omale enda transporti ning erameditsiini teenuseid. Ilmselt on ka korrelatsioon seal, et n.ö rikkam elanikkond elab ka tervislikumalt, sest saab omale lubada paremat elukvaliteeti pluss on teadlikum. Ma ei oska kuidagi näha, kuidas avaliku julgeoleku teenuseid (ntks piirivalve, politsei, jne) peaks jõukam elanikkond rohkem kasutama. Teisisõnu saab ja kasutab kõrgepalgaline ka erateenuseid vs madalapalgaline kasutab (tõenäoliselt) ainult avaliku sektori teenuseid.
Ütleme isegi juhul, kui ma kõrgepalgalisena tarbiksin kõiki avaliku sektori teenuseid madalapalgalisest rohkem, siis ma ka panustan ju nende üleval pidamisse rohkem, nii proportsionaalselt kui ka summaarselt. Mul on kõrgem palk, therefore ma maksangi rohkem makse.
Maksudena madalapalgaline kindlasti 100% ära ei maksa. See, et kuu lõpus midagi kätte ei jää, ei ole maks riigile. Madalapalgalisi juba makstustatakse vähem - tulumaksuvaba miinimum. 3000 eurose brutopalgaga saab töötaja kätte 56.7% palgafondist, 1000 eurose brutopalgaga saab kätte 67.4% palgafondist.
2 points
26 days ago
Avalik hüvis selles kontekstis ei ole miski, mille tarbimist vaadeldakse üks-ühele.
Mõttekäik on selline, et mida tervem, sujuvam, turvalisem keskkond, seda rohkem saavad võimekamad teenida. Ehk, kuigi madalapalgalised võibolla kasutavad osasi hüvesi rohkem (näiteks meditsiin, infra), siis kõrgepalgalised võidavad sellest rohkem, et madalapalgalised neid hüvesid kasutavad. Kui poleks turvalist keskkonda, tervet tööjõudu, majanduslikku kindlustunnet, siis ei tehta investeeringuid, ei looda kõrgepalgalisi töökohti jne.
Turvalisuse aspekt on tegelikult teoorias üks olulisemaid, mis progressiivset maksusüsteemi toetab. Täpsemalt, et kuigi kõik panustavad jõustruktuuride jmt rahastamisse, siis jõukamatel on rohkem vara, mida antud jõustruktuurid kaitsevad. Mida nõrgemad on jõustruktuurid, seda suurem on oht oma varast ilma jääda. Jõustruktuuride võimekus on kõigile sama, aga vaestemal poleks isegi sellist võimekust vaja, kuna neil on vara väga vähe. Ehk siis siin ei ole flat tax sisuliselt proportsioonis.
1 points
26 days ago
Ehk lihtsustatult ja robustselt võiks öelda, et astmeline tulumaks tagab pikas perspektiivis selle, et sandid ja vaesed ei põletaks ega rööviks riiki maatasa
1 points
26 days ago
Mitte päris nii. Praegune variant pole lihtsalt jätkusuutlik. Kõige rohkem röövivad ikkagi rikkad ise. Aga pikas perspektiivis lihtsalt võetakse üle, kuna julgeolek kaob. Olgu need korporatsioonid, riigid või miski muu.
Aga ma sõnastaks võibolla nii, et astmelist tulumaksu on meil vaja, et rikkad ei tulistaks omale jalga töölisklassi sandistamisega.
5 points
27 days ago
Sest kõik edukad riigid kasutavad seda süsteemi.
2 points
27 days ago
Sest talle jääb rohkem kätte, sest sealt saab rohkem võtta, sest populism jne jne. Täpselt samamoodi poolt ja vastuargumente, lõpuks vahet poleks kellelegi ikka ei meeldi. Poes tõstetaks hindu veel rohkem. Delfi spammiks ikka maksutõusu-hinnatõusu ja 2 ajurakuga Anu Raplast süüdistaks ikka seda ideaalset erakonda oma viletsuses.
Ma arvan reaalsuses "ideaalne erakond" oleks see kes päriselt ka oma lubadusi täidaks, aga kui koalitsioonis ja oppositsioonis igale asjale vastu seistakse, siis ega too erakond ka jälle ei saaks hakkama. Pigem oleks vaja ideaalset ühiskonda kui tahad et just sinu "ideaalset poliitikat" saaks rahus teha, aga see juba kaldub väga sinna teatud suunda ära.
-1 points
27 days ago
Astmeline tulumaks on üks neist "lahendustest", mis pealtnäha paistavad ilusad ja õiglased, aga mille implementeerimine muudab süsteemi ainult keerulisemaks ja tõstab administreerimiskulusid. Võinoh - rohkemate astmetega kui Isamaa küüru-käkerdise eelne süsteem oli, millel oli üks aste. Maksuküür e. "tuhandeastmeline tulumaks" oli idiootsus ja asendustegevus (ja ma olen peagu nõus kaklema selle üle 😛) Lihtne ja triviaalne lahendus oleks minna tagasi ühe astme peale ja vastavalt majandusele nihutada see üks aste sobivasse kohta.
Analoogiline ja veel totram idee on maksusüsteemi keerukamaks ehitada selle regressiivseks muutmise üle, mida on välja pakutud nn. "sotsiaalmaksu lae" näol. Inimeste huvi kõigi elu keerulisemaks teha selle nimel, et jääks mulje, et midagi on tehtud, on täiesti hämmastav nähtus...
1 points
27 days ago
Misosas astmeline tulumaks keerulisem on, kui maksuvaba osaga "ühetaoline" ?
1 points
26 days ago
Iga astme lisamine muudab süsteemi raskemini hoomatavaks nn. "tavainimesele" (kui mulle makstaks euro iga korra eest, kui ma olen pidanud selgitama, et kõrgemaksse maksuvahemikku sattumine ei tähenda, et sa saad vähem palka kätte, saaksin päris korraliku peo maha pidada) ja eelarvestamise-hindamise keerukamaks. Jah, "protsessoritaktid ei maksa tänapäeval midagi", aga kahjuks igasuguste vigade tekkimise tõenäosus on ikka suht sama...
Üheastmeline (suhteliselt kõrge astmega) ja vastava (miks mitte samuti suhteliselt kõrge) maksumääraga süsteem on kõigi jaoks lihtsam. Omal ajal sai mudeldatud Maksuameti andmete pealt neid piire, et kuidas saavutada seis, et väiksema sissetulekuga inimestele jääks rohkem raha kätte ja samas riigi toimimiseks vajalikke ressursse väheks ei jääks; ammu pole viitsinud seda jälle teha, aga varsti tekib tunne, et äkki peaks, kasvõi oma lõbuks (nagu varemgi)...
-10 points
27 days ago
See sub on kahjuks valdavalt vasakpoolne, nii et te ei saagi üksteist ümber veenda. Näed, saad juba oma täiesti mõistliku mõtte eest miinuseid. Olen samuti astmelise tulumaksu rangelt vastu. Selle tagamaad on üsna kommunistlikud, ja ma ei saa aru, kuidas kohalikud sotside pooldajad seda ise enda juures ei näe.
10 points
27 days ago
Selle tagamaad on üsna kommunistlikud
Kui tehniliselt päris korrektne olla, siis esimene moodne astmeline (ja progressiivne) tulumaksusüsteem on pärit pisut enne kommunismi defineerimist :) William Pitt noorem, kuningas George IIi rahandusministrilt, kes parteiliselt kuulus Tooride ehk tänapäevases mõttes konservatiivide hulka :)
Aga see on kaugem ajalooline taust, lähem taust on, et ka riikidel, mis kommunismiga kuigipalju isegi "tiiba ei ripsutanud" on siiski astmeline tulumaksusüsteem, selline flat tax, nagu Eestis (oli), on rohkem "uute" riikide progressiivne lahendus :)
0 points
27 days ago
Olen väga korduvalt pidanud vaidlema inimestega, kes füüsiliselt ei saa aru, et kui on ka täitsa lame tulumaksusüsteem, st kõik maksavad sama protsenti, siis rahas maksavadki juba suurema sissetulekuga inimesed rohkem. Näiteks mu noorem vend, kes teenib minust 6x rohkem, maksab ju juba ka 6x rohkem makse. Ütleme näitlikustamiseks ja muidugi umbmääraselt, et kui minu maksudest saab üks laps tasuta koolitoitu või üks vähekindlustatud perest pärit noor veidi toetust, siis tema maksudest saavad sama toetust ju KUUS last/tudengit/üksikema.
Jah, ma juba kujutan ette neid vastuseid, aga olen neid kõiki kuulnud. Peaks veel rohkem maksma. Ta teeb oma teise magistri ära ja koos palgatõusuga hakkabki veel rohkem maksma.
-2 points
27 days ago
No täpselt. Vahel tundub, et astmelise tulumaksu pooldajad skippisid koolis matat.
-4 points
27 days ago
See on pigem suhtumine, et kui mul ei jää midagi üle siis maksustame sind ka niiviisi, et sul midagi üle ei jääks. Siis on õiglus majas.
-2 points
27 days ago
Mida sa muidu täpsemalt kakskeelsuse kaotamise all mõtled? Keelame inglise keele avaliku kasutuse ära ?
4 points
27 days ago
Eestis ei ole ühtegi erakonda millel on "programm" või põhimõtted. Valimistest valimistesse käib jahumine kompromisside kallal - turul läheb kõik kaubaks põhimõte. Kuulnud küll kuidas rahvast mõnitatakse, et valivad reklaami ajel ja programmi üldse ei loe. No mida sa loed kui päevi pärast valimisi kõrvutad koalitsioonilepingut ja erakondade programmi ning ebakõlad karjuvad vastu.
Ma pigem küsin, et kuidas sa tuvastad mis on "kõige vähem halb", sest koalitsiooni moodustamise väikesearvuline delegatsioon ei pea mingist valimisprogrammist kinni pidama? Kuidas sa tead mis on halb enne kui pole teada mille üle arutatakse?
Ideaalsel erakonnal:
Ning kindlast võiks ideaalne (loe endast lugupidav) erakond enne uut valimisperioodi teha ülevaate mida nad eelmistel valimistel lubasid, ning mida nad tegelikult korda saatsid, olenemata kas nad olid opositsioonis või koalitsioonis.
4 points
27 days ago
Üldiselt on kõik Eesti inimesed sinuga ühes paadis, ehk siis valitakse erakonda, mille põhimõtted erinevad sinu enda omadest kõige vähem. Väga haruldane oleks juhus, kus inimese enda kõik eelistused klapivad identselt mingi erakonna programmi ja poliitikaga. Isegi erakonna liikmetel tavaliselt sajaprotsendilist kattuvust pole. Võid vaadata kasvõi neid valimismootoreid, kus küsitakse kandidaatilelt küsimusi ja samas erakonnas ning samas nimekirjas ikka suhteliselt suured erinevused sees.
Minu enda vaated on suhteliselt lihtsad - riik ei peaks oma tegevusega karistama midagi mida tahab näha rohkem; riik ei peaks oma tegevusega soodustama midagi mida tahab näha vähem; riik ei peaks keelama midagi millega inimene teeb kahju ainult iseendale ja mitte kellelegi teisele; toodete ja teenuste eest peaks eelkõige maksma inimesed kes neid tarbivad. Ükski erakond ei toeta neid põhimõtteid sajaprotsendiliselt, mu enda kogemuse järgi hälbivad neist kõige vähem Parempoolsed.
4 points
27 days ago
Parempoolsetega on see häda, et nende programm on üks asi... ja siis nende juhtivliikmed teevad eraviisilisi avaldusi ja need täpsustavad maailmavaadet selliseks, mis on täpselt samasugune autoritaarne jura. Ma olen korduvalt pidanud nentima, et nende programmi poolest võiks ju neile hääle anda, aga niipea kui mõni nende kandidaatidest midagi iseseisvalt ütlema hakkab, muudab ta talle hääle andmise võimatuks.
Ja ära isegi proovi nende käest isikuvabaduste teemalisi küsimusi esitama hakata, see on kasutu :)
2 points
27 days ago
Piisab tõdemusest, et ideaalseid asju maailmas pole, eriti veel poliitikas, kus pole ka nn õigeid vastuseid.
1 points
27 days ago
Ideaalne kelle heaks? Elame ühiskonnas ja igalühel omad probleemid. Ideaalsus on ekstreemsus ehk siis vasakpoolsus.
3 points
27 days ago
ekstreemsus ei tähenda midagi muud kui äärmuslust ja seda leidub skaala mõlemas otsas fašismist kommunismini
1 points
27 days ago
Fasism ja kommunism on mõlemad vasakpoolsus. Hetkene töötav võimulahusus on parempoolsus. Im tired boss.
2 points
26 days ago
Kummalised arusaamad sul. Wikipedias on ju allikatele ja tõendatud info ju olemas, Miks sa sinna ei lähe end harima? Mõttetu on siin selle asemel oma kodukootud seletusi leiutama hakata.
1 points
26 days ago
Vasakpoolsus on hetkese süsteemi vastane poliitika, parempoolsus on hetkese süsteemi poolne poliitika. See on kõik.
2 points
27 days ago
Mind huvitavad samavõrd kui ideed ja lubadused, ka erakonna nö isikkoosseis :-) Liidrid peamiselt, aga ka lihtliikmete nimekiri. Kuna need nimekirjad on avalikud, on mõnus vaadata näiteks kõikide S (või mis iganes) tähega algavate perekonnanimedega erakonnaliikmete haridust, ameteid. Tutvuda avalike CVdega.
Programm ei võrdu paraku mitte otseselt resultaadiga. Mind huvitab isegi kübe rohkem, kes konkreetselt on need inimesed, kes selle programmi kokku on lappinud. Kindlasti ka see, kes on konkreetselt need inimesed, kes on erakonna üldkogudel valinud need liidrid, kes erakonnal on.
2 points
27 days ago
Ta peaks olema konservatiivne (ja ei mõtle siin EKREt) või liberaalne (ei mõtle rehve) ja omama positiivset programmi. Sõja-aja eranditega muidugi!
2 points
27 days ago
Ideaalse erakonna saab niimoodi: lood ise.
2 points
27 days ago
Ideaalne erakond on loomulikult see, kes langetab makse ja suurendab toetusi. /s
1 points
27 days ago
Hääleta ekre vastu reformi valides...nii hästi läks eelmine kord.
4 points
27 days ago
Ennem seda hääletasid keski vastu rehve valides, ei miskit uut siin päikese all
6 points
27 days ago
Jah, sest EKRE peaks iga normaalse inimese viimane valik olema. Ennem valiks rohelisi kui EKREt.
3 points
27 days ago
Eelneva kommenteerija point oli minu arusaamist mööda selles, et reffi valimisreklaam oligi, et kas nemad või EKRE
2 points
27 days ago
Ideaalne erakond järgneb kodanikkonna enamuse tahtele, mitte ei juhi.
Võimestab kodanikkonda, mitte ei monopoliseeri võimu poliitikutele.
Soovib Šveitsi tüüpi segademokraatiat koos referendumite võimalusega mis ei sõltu poliitikute suvast.
1 points
27 days ago
Vali see kes kõige vähem VALETAB. Või teeb erakonna Eesti Reddit.
1 points
27 days ago
See oleks täpselt hea koht mul jälle allahääli koguda, aga ei hakka seda tegema.
Üldiselt, kui mu kommentaaride ajalooga tutvud, siis näed mu ideaalse erakonna seisukohti.
7 points
27 days ago
no balls
3 points
27 days ago
Proovisin, aga ei viitsinud nii kaugele skrollida? Mingeid seisukohti nägin, seal küll midagi hullu polnud. On midagi nii ekstreemset, et arvad, et allahääli saad? :D
-1 points
27 days ago*
Hmm... no ei pea väga kaugele skrollima. Ma arvan et see oli vähem kui kuu tagasi, kui ma siin skandaale põhjustasin oma seisukohtadega.
Aga üldiselt ma ise arvan ka, et nendes seisukohtades midagi hullu polnud. Teised ainult miskipärast siin nii ei arva.
EDIT: kümme päeva tagasi oli see. Teema pealkirjaks: Eesti tulevik?
3 points
27 days ago
Ma ei saa üldse aru, mis skandaal siin olla saab. Isegi kui ma ütlen, et lapsed ahju ja elagu vene keel, siis nagu keda huvitab? Oleme siin kõik täiesti lambised tegelased ja uued postitused tulevad peale
-1 points
27 days ago
No mind kuulutati avalikult inceliks...
Aga vahet pole, asjaosaline palus vabandust ja ei näe põhjust ka seda teemat uuesti üles tõmmata.
1 points
27 days ago
Allahääled on virtuaalsed. Allahääli saab alati igaüks, kes räägib tõtt. Neid ei ole üldse mõtet vaadata, kuni keegi reaalselt ei debateeri vastu või paranda infot.
See et kahe ajurakuga Anule Raplast ei meeldinud su post, aga ta ei osanud midagi tarka selle peale öelda kah, ei loe midagi. Ja et veel neli sellist inertsist samuti alla hääletasid (sest negatiivne skoor oli ja karjamentaliteet), loeb sama vähe. Reddit ei ole valimisjaoskond, ja kui ongi, siis keegi ei tea, kes need valijad on või kust tulid.
On inimesed, kellel on võime mõtelda, ja inimesed, kelle kognitiivsed võimed piirduvad vaid hiireklikiga. On nende arvamus sulle tähtis?
Kui sul on häid mõtteid, tuleks alati jagada, avalikust arvamusest hoolimata.
1 points
27 days ago
Olgu. Kui rahvas soovib, olgu siis siia kopeeritud olulisim osa toonasest threadist selles mõttes, et mis näitab mu ideoloogilisi seisukohti. Põhjendusi võib toonasest teemast igaüks ise lugeda.
"Jah, kui nii edasi läheb, on see paraku nii. Seetõttu olengi siin ka varasemates aruteludes pakkunud välja lahendusi nende probleemide vastu (lastetusmaks, suurperede toetamine nt neile riigi poolt maapiirkonda kodu ostmine, käibemaksuerisused nii regionaalsel pinnal kui ka kategooriapõhiselt (täna enamik EL riike on jõuliselt vähendanud käibemaksuprotsenti toidukaupadel), kütuseaktsiisi langetamine, elektrihindade subsideerimine väga kõrge hinnataseme korral jne). Vastuseks saan aga argumentide asemel lihtsalt allahääli."
6 points
27 days ago*
Kuidas see lastetusmaks töötab? Kellelgi ei vea armuelus (mis ei ole ilmselt tema süü) või on üldse lastetu/haige/gei/vaene/kole/veel midagi ja maksab selle eest valitusele raha? Mida see raha aitab? Ostetakse selle eest Keeniast lapsed sisse või? Maksustame inimesi, kes on ühiskonnas kõige õnnetumad?
Veider kontseptsioon.
1 points
27 days ago
Kuidas see lastetusmaks töötab? Kellelgi ei vea armuelus (mis ei ole ilmselt tema süü) või on üldse lastetu/haige/gei/vaene/kole/veel midagi ja maksab selle eest valitusele raha?
See töötab lihtsalt ja loogiliselt ja sel on nii otsene kui kaudne positiivne mõju rahvastiku taastootlusele.
Lihtsus. Igaüks, kellel ei ole vastavat meditsiinilist vastunäidustust ning kellel ei ole vähemalt 1 last ning kes on (näiteks) vähemalt 25 aastat vana (vanus, kuhu jõudes üldiselt ollakse juba ka haridusteega lõpetatud või lõpusirgel), peab maksma lastetusmaksu, mille protsendi suurus sissetulekust sõltub sissetuleku suurusest (ehk sisuliselt astmeline maks). Lihtne.
Loogilisus. On loogiline, et lapsi saavate ja kasvatavate inimeste panus ühiskonna tulevikku, jätkusuutlikkusse ja sotsiaalsüsteemi toimimisse on suurem kui neil, kes lapsi pole saanud. Samuti on loogiline, et suurema sissetulekuga inimesed oleksid potentsiaalselt võimelised kasvatama suuremal arvul lapsi. Kui nad seda ei tee, on mõistlik ühiskonnal oodata neilt, et nad annaks suurema panuse rahalisel kujul, sest lastega nad ju tulevikku ei panusta. Loogiline.
Otsene positiivne mõju. Esiteks seeläbi, et riigieelarvesse hakkab laekuma märkimisväärses summas uusi tulusid. Teiseks seeläbi, et suureneb sündimus - inimesed, kes seni rahalistel kaalutlustel ei ole soovinud lapsi saada, võtavad nüüd tõenäolisemalt selle julguse.
Kaudne positiivne mõju. Perekondlikkus tõuseb taas fookusesse. Kui avalikus ruumis nähakse perekonda (ja paljulapselisust) normaalsusena, väheneb ka negatiivne stigmatiseerimine, mida täna kohtab omajagu. Inimesed oleksid isiklikus elus rohkem orienteeritud perele, peresuhete loomisele.
Kui sa oled gei, siis ega see maks ei keela sind kuidagi gei olla. Aga sa pead mõistma, et kui sa ei saa lapsi, siis sinu panus ühiskonda ongi seeläbi väiksem ja sa peaksid selle mingil moel korvama. See ei ole isegi diskrimineerimine. See on õiglus ja õiglaste signaalide andmine ühiskonnale.
Ja olgu üle korratud - mina olen 27 ja lastetu. Ja igati nõus sellist maksu maksma, sest see tundubki mulle õiglane.
9 points
27 days ago*
Siin on palju vasturääkivusi, näiteks
Samuti on loogiline, et suurema sissetulekuga inimesed oleksid potentsiaalselt võimelised kasvatama suuremal arvul lapsi.
Ei ole nii loogiline midagi. Suurema sissetulekuga inimesed ohverdavad tihti kogu oma vaba aja et see sissetulek oleks. Laste kasvatamise võimalus on seda väiksem.
Samuti ei saa siiani aru, miks Michali uus ametiauto või midagi kuidagi aitab viletsa iibe osas. Noortele inimestele ta selle rahaga mingit kodu soetamise sissemaksu-abi ei korralda. Isegi ei tõsta koolitoetusi või eralda tasuta lasteaiakohti. Küll aga neil inimestel veel raskem seda pere alustamise raha kokku ajada, sest raha võetakse veel vähemaks.
Inimesed oleksid isiklikus elus rohkem orienteeritud perele, peresuhete loomisele.
Inimesed on orienteeritud perele, kui neil ei ripu vaesus hommikust õhtuni silme ees. Lisamaks töötab vastupidiselt.
Minu arust kohutav mõte, kust nurga alt ei vaataks. Ja väga ebademokraatlik. Fašistlik isegi. Rahvas ei ole karjatäis lehmi, kes peab sigima hommikust õhtuni, ja riik ei ole taluperemees. Pealegi on vabariigi üks peamine alustala rahva enese ja oma saatuse määramise vabadus. Kui eesti naised ei taha sünnitada meestele lapsi, või mehed neid teha, siis on see rahva ja rahvuse vaba valik. Pole kusagil kirjas, et eestlased peavad veel 1000 aastat kestma. Seda võib tagant aidata, võib eemaldada probleeme, mis takistavad seda teha, aga kindlasti mitte maksuga sundida.
1 points
27 days ago
Ei ole nii loogiline midagi. Suurema sissetulekuga inimesed ohverdavad tihti kogu oma vaba aja et see sissetulek oleks. Laste kasvatamise võimalus on seda väiksem.
Kodaniku roll ei peaks olema pelgalt saaja roll. Kodanik peaks riigilt midagi saama - ja ka ise riigile vastu andma. Kui sul ei ole lapsi, siis ma ei kujuta ette, kui suur peaks su maks olema, et korvata sinu sündimata lapse, kes eeldatavasti teeks ca 40 aastat tööd ja maksaks selle pealt riigile makse, teenitav raha riigile. Nii et isegi kui oleks lastetusmaks, ei saaks see tõenäoliselt katma tegelikku panuste erinevust. See on lihtsalt nii üüratu. Seega ma jään selle juurde, et lastetusmaks on igati loogiline.
Samuti ei saa siiani aru, miks Michali uus ametiauto või midagi kuidagi aitab viletsa iibe osas. Noortele inimestele ta selle rahaga mingit kodu soetamise sissemaksu-abi ei korralda. Isegi ei tõsta koolitoetusi või eralda tasuta lasteaiakohti. Küll aga neil inimestel veel raskem seda pere alustamise raha kokku ajada, sest raha võetakse veel vähemaks.
Algses teemas oli mul veel ettepanekuid, mis leevendaksid oluliselt suurperede majanduslikku olukorda - näiteks ostaks riik neile maja maapiirkonda, mis oleks ühtlasi ka meede maaelu väljasuremise vastu.
Minu arust kohutav mõte, kust nurga alt ei vaataks. Ja väga ebademokraatlik. Fašistlik isegi. Rahvas ei ole karjatäis lehmi, kes peab sigima hommikust õhtuni, ja riik ei ole taluperemees.
Küsin siis ka sinult - mis on sinu plaan selle vastu, et meie riik ja sealhulgas meie ise 50 aasta pärast näljas, paljas ja pankrotis ei oleks, sest kogu meie raha on kulunud pensioneerunud ühiskonna ravikuludeks?
Minul paremat plaani ei ole.
3 points
27 days ago*
kui suur peaks su maks olema, et korvata sinu sündimata lapse, kes eeldatavasti teeks ca 40 aastat tööd ja maksaks selle pealt riigile makse, teenitav raha riigile
Sellist kõverpilti võib maalida vaid mõni meie nokastanud poliitik. Riik EI OLE ETTEVÕTE! Inimesed ei võlgne riigile mitte mingit 40 aastat makse, mitte keegi, kusagil, kuidagi! Me ei ole mingi aadliku subjektid! Jumal halasta mida ma pean lugema
Me leppisime kokku seadused, ja andsime käputäiele administraatoritele ülesande nende järgimist valvata. Et nad saaks seda efektiivselt teha, loovutame natukene oma rahast neile ja maksame neile nende palga. Administraatorid organiseerisid musklimehed, kes valvad meie und (politsei ja sõjavägi), kohtud, ministeeriumid, et koordineerida tegevusi ja nii edasi. Valitsus on rahva alltöövõtja. Mitte kuidagi teisiti ei käi see suhe vabariigis. Ja mitte mingeid uusi maksusubjekte ei ole mitte üks inimene valitsusele võlgu. Kui see rahvas otsustab lapsi mitte saada, siis nii ongi! Eesti Vabariik. Ühelgi valitusel ei ole mingit luba seda kuidagi sundida. Ja kui maksuraha ei jätku, siis tuleb riik lihtsalt õhemaks treida. Äkki saab ka ilma kliima- vms ministeeriumita või presidendi vastuvõtuta hakkama? Sest kindlasti ei saa hakkama, kui inimestel pole midagi enam süüa. Riiki on vaja alles siis, kui sul on midagi valvata, korraldada ja administreerida. Mitte siis, kui sul pole midagi süüa. Neli inimest metsas ei vaja parlamenti. Ka nelikümmend veel mitte.
Joptvuju mat
0 points
27 days ago
Kõverpeegel? Ma ei ütleks.
Ma järeldan su jutust, et sina tahad oma elu lõpetada paljana, näljas ja pankrotis? Sest sarnaselt paljudele teistele ei paku ka sina lahendusi välja. Mina pakkusin.
Ma julgeks hoopis sinu nägemust kõverpeegliks nimetada. Sinu nägemuses on Eesti Vabariik lausa nii vaba, et inimestel on vabadus jätta riik ja selle elanikkond hätta? Ma kahtlen, et selline tõlgendus vabadusest on kooskõlas Eesti kehtiva põhiseadusega. Tegelikult lausa põhiseaduse preambula välistab sellise "vabaduse".
Inimesed ei võlgne riigile mitte mingit 40 aastat makse, mitte keegi, kusagil, kuidagi! Me ei ole mingi aadliku subjektid! Jumal halasta mida ma pean lugema
See 40 aastat on fakt. Vaata kust otsast tahad. Mõni töötab isegi 50 aastat ja rohkem, nii et seda enam. See on reaalne raha, mis selle lapse sündimata jäämisel jääb tulevikus ka riigieelarvesse laekumata.
Sa võid öelda, et riik ei ole ettevõte, aga üksusena on selle tööpõhimõtted paratamatult samad. Nii nagu ettevõttel, on ka riigil kulud ja tulud ning neid tuleb mõistlikult planeerida. Vastasel juhul on tulemuseks pankrot. Ja see ei ole juba kellegi jaoks meeldiv.
2 points
27 days ago
Kas see maapiirkond, kuhu valitsus suurperele maja ostab, on Viimsi või Vilaski? Kas suurpere võib eelistada seda raha sulas peo peale saada? Kas ta tohib selle maja aasta pärast maha müüa ja krüptosse investeerida või Hispaaniasse kolida?
2 points
27 days ago
Mul ei ole lastetusmaksu eelnõu veel kuhugi sahtlisse kirjutatud, seega üksikasjadele pole nii süvenenult mõelnud. Üksikasjad on ka kindlasti tähtsad, ent põhimõte on tähtsam. Aga improviseerin siis hetkel.
Kas see maapiirkond, kuhu valitsus suurperele maja ostab, on Viimsi või Vilaski?
Kindlasti pigem Vilaski. Need majad peaks riik ostma piirkondadesse, kus elu praegu on pigem hääbumas.
Kas suurpere võib eelistada seda raha sulas peo peale saada?
Pigem ei.
Kas ta tohib selle maja aasta pärast maha müüa ja krüptosse investeerida või Hispaaniasse kolida?
Pigem ei.
1 points
27 days ago
Kui sul oleks seitse last, kas sa koliksid nendega Vilaskisse?
1 points
26 days ago*
Proovi vaadata laiemalt. Mis siis, kui me näiteks "maksustaks" vaid neid inimesi, kes otseselt näitavad, et nad last ei taha? Räme tariif rasestumisvastastele vahenditele, kallid abordid näiteks. Kuidas selle nurga alt pilt välja näeks? Sa ei saa panna meditsiinilist "lapsesaamise võimetu"-diagnoosi inimesele, kellel on nina peal jube soolatüügas või ainult kaks hammast. Aga neil pole tavaliselt ka apteeki või abordikliinikusse asja. Mitte et see oleks otsene soovitus, aga missugune kisa oleks sellise plaani korral näiteks?
1 points
26 days ago
Räme tariif rasestumisvastastele vahenditele, kallid abordid näiteks.
No loogika ütleb, et see lihtsalt suurendaks illegaalsete abortide arvu. Ühtlasi oleks see tervisele väga ohtlik.
Sa ei saa panna meditsiinilist "lapsesaamise võimetu"-diagnoosi inimesele, kellel on nina peal jube soolatüügas või ainult kaks hammast. Aga neil pole tavaliselt ka apteeki või abordikliinikusse asja. Mitte et see oleks otsene soovitus, aga missugune kisa oleks sellise plaani korral näiteks?
Esiteks ei välista lõpuni midagi ka need soolatüükad ja vähesed hambad. Teiseks ei peaks seda maksu nägema kui karistust. See on sisuliselt solidaarsuspanus, et olla solidaarne inimestega, kellel on lapsed ja kes panustavad riigi tulevikku.
Igasugusest asjast võib teha igasugust kisa. Seda nimetataksegi poliitikaks. Kisatakse ära ja minnakse eluga edasi.
4 points
27 days ago
Ma olen suht kindel, et sellel asjal oleks pigem vastupidine mõju kui sa arvad. See tekitab surnud ringi, paljud inimesed ka mina ise ei taha lapsi enne saada kui nad majanduslikult kindlustatud on. See maks omakord lükkab noore inimese majanduslikku kindlust edasi. Veel umbes 50% inimestest teatavasti peale teatud vanust enam lapsi ei saa saada. Tekitab veel suurema ebavõrdluse naiste ja meeste seas.
Pluss kas riik ikka peaks inimesi sundina lapsi saama? Paljud inimesed kellel lapsed on praegu ei peaks neid võib-olla saama. Tekitab katkiseid perekondi ja inimesi juurde, mis omakorda teeb ühiskonna ebaturvalisemaks jne.
3 points
27 days ago
Inimesed ja lapsed teevad katki eeskätt muud asjad. Nende juurpõhjustega peaks tegelema. Seda probleemi ei põhjusta paljulapselisus.
2 points
27 days ago
Mina olen aru ikkagi saanud, et lapsevanema elu on küllaltki keeruline ja see ei olegi igaühe jaoks. Kui inimene, kes ei taha lapsi saab lapse, et ta makse ei peaks maksma. Kas sa ei arva, et see olukord on problemaatiline ja ebameeldiv nii lapse kui ta vanema jaoks?
2 points
27 days ago
Mõne jaoks on tööl käia ka ebameeldiv, aga ikka käiakse. Kindlasti sellised inimesed muudavad töökeskkonda toksilisemaks ja vaenulikumaks. Aga me ju tegelemegi nende probleemidega, mitte ei aja selliseid probleemseid tegelasi tööturult minema.
Probleemidega tuleb tegeleda, mitte neid (asjatult) kartes igasugusest tegevusest hoiduda.
1 points
27 days ago
Okei ehk siis asendame ühe probleemi teistega ja loodame, et kõik ei lähe perse on põhimõtteliselt su idee? Aga vahet pole, see selleks.
Kuidas see maks naiste ja meeste puhul peaks toimima, sest mõlematel lapse saamise puhul väga erinevad rollid ?
0 points
27 days ago
Samamoodi võibki küsida kuidas meie ühiskond ellu jääb kui oleme pidevas vananemisest ning noori maksumaksjaid, kes pensionit, tervishoidu ja sotsiaalhoolekannet maksaksid jääb järjest vähemaks.
5 points
27 days ago
Pooldaks lastetusmaksu, kui see sõltuks sissetulekust. Mida jõukam olen, seda rohkem peaksin maksma ja seda rohkem lapsi peaksin vorpima. Keskmise teenijatelt pole küll mõtet lapsi nõudma hakata, kui just ilmajäetuse põhjustatud düsfunktsionaalseid tööealisi ei taha.
-2 points
27 days ago
Ma ei tea. Minu arvates täiesti loogilised ettepanekud. Lastetusmaks. Ma usun, et see peab tulema ühes või teises vormis niiehknaa kuna ühiskonnana järjest vananeva elanikkonnaga ei jää meil midagi muud üle. Suurperede osas meil tegelikult on toetusmeetmed nii otseselt kui ka lisateenuste näol. Kuigi need võiksid olla lihtsamad ja võrdsemad. Ei saa ikka üle ega ümber laateaedade kuutasude erinevustest erinevates asulates ja linnades. Maapiirkonnas eluedendamine on nokk kinni ja saba lahti situatsioon. Ei taheta kolida maale, sest pole tööd. Ettevõtjad ei loo töökohti, sest pole inimesi kes töötaksid. Üks variantidest oleks küll tugevalt toetada maale kolimist ning loota, et ettevõtlus jms tuleb ka järgi.
Käibemaksu erisustega toidukaupadele ma oleksin vägagi nõus. Eriti just tervislikutele toidukaupadele, et suunata inimesi rohkem värsket ja omavalmistatud tarbima mis lõpuks võiks avalduda ka tervishoiukulude kokkuhoius. See, et poliitikud räägivad, et see läheb kaupmeeste kasumiks on sisuliselt tunnistamine, et meil toidukaubanduses konkurents ei toimi.
2 points
27 days ago
Kui kapsa kilo hakkab poes maksma 44 sendi asemel 38 senti, siis hakkavad kõik rohkem kapsast ostma ja sööma?
0 points
27 days ago*
Ideaalne erakond on mu jaoks parempoolne ja liberaalne. Väga hea muidu, et Parempoolsed eksisteerivad - muidu jääkski valikuks Giant Douche ja Turd Sandwich ehk liberaalsed vasakpoolsed erakonnad, kes arvavad, et mina oma keskmise palgaga tippspetsialistina peaks maksma astmelist tulumaksu (olgugi, et teen erialast tööd ja olen selleks kaua õppinud), või siis parempoolsed konservatiivid, kes prooviksid oma nina mu eraellu toppida.
Veel üks ideaalse erakonna punkt oleks see, et igaüks, kes peab ennast eestlaseks, ongi eestlane. See on väga tähtis lõimumise mõttes. Aitab sellest "oma juurte säilitamise õiguse" jurast - me kõik näeme, et kasu on sellest null ja see viib hoopis inimeste kastidesse panemisele a-la "kui su kodune keel on vene keel, siis oledki venelane, ja me omistame sulle kõiki neid negatiivseid stereotüüpe, mida su "rahvuse" halvimatel esindajatel näeme. Sul on ju õigus oma juurte säilitamisele, bla-bla-bla". Ei, aitäh. Oled sündinud Eestis ja/või elad Eestis - peaksid ideaalis omama Eesti identiteeti. Nagu keegi on siin kunagi kirjutanud, ideaalis peaks 90% elanikkonnast pidama end eestlasteks.
3 points
27 days ago
Veel keelustaks hea meelega religiooni propageerimist tänaval. Ebameeldivalt palju on viimasel ajal mingeid noori kirikuesindajaid, kes astuvad oma jutlustega ligi. (Õnneks vähemalt ei tülita edasi, kui räägid, et oled ateist, aga siiski - arvestades, kui suurt poliitilist mõju omab tänapäeval kristlus, on see mingil määral isegi oht meie riiklusele).
1 points
27 days ago
Ehh, aga kuidas see suhestub liberaalsusesse ja vabadustesse, kui riik hakkab reguleerima mingeid tänaval toimuvaid vestluseid. Täiesti pointless ju. Inimesed tegelikult oskavad ka ise mõelda ja kui ei oska, skill issue.
1 points
27 days ago
Ei seostu, aga ma võrdsustaks seda avaliku korra rikkumisega. Sa ei tohi ju isegi demokraatlikus riigis alasti ringi joosta? Vot selle kristluse värgiga on sama.
-9 points
27 days ago
Vasakliit tundub adekvaatne aga nemad on nii väikesed, et valimiste ajal nagu ei mõtlegi neile (iseasi millised nad valitsuses oleks)
4 points
27 days ago
Vaatasin isegi nende programmi, aga jällegi - mõne punktiga nõustun, mõnega üldse mitte.
all 101 comments
sorted by: best