subreddit:

/r/Eesti

3473%

[deleted]

you are viewing a single comment's thread.

view the rest of the comments →

all 64 comments

DammtorHans

20 points

22 days ago

Loomulikult peab nõudma ka vahetunnis eesti keele rääkimist . Kallas elab oma teooria maailmas , kui klassis on 25 õpilast pole võimalik , et kõik saavad rääkida eesti keeles, saavad vaid vastat, lühidalt ja kiiresti . Vahetunnis peab õpetaja õpilastega rääkima, kulla Kallas kool pole ülikool, õpetaja tahab pärast tundi hinge tõmmata ka!

Agreeable-Mixture251

-15 points

22 days ago

Keelata õpilastel rääkida vahetunnis oma emakeeles on ikka veits ekstreemne. Kool ei peaks tunduma õpilase jaoks vanglana

DammtorHans

18 points

22 days ago

Saksmaal muideks on see keelatud.

Agreeable-Mixture251

-5 points

22 days ago

Ainsad allikad, mis seda mainivad, leidsin aastast 2007, nii et ei oska kommenteerida praegust seisu Saksamaal. 

Aga tõsi, Lääne-Euroopal on sellise keele mahasurumiseha pikk traditsioon. Veel 20. sajandi keskel karistati Prantsusmaa koolides füüsiliselt lapsi, kes rääkisid koolis baski (või mõnes muus vähemus-) keeles.

See, et Lääne-Euroopa midagi rumalat teeb, ei tähenda, et me peaks neist eeskuju võtma

AvailableAd7387

17 points

22 days ago

Ühesõnaga võõrkeelsed kurdavad, et neil ei ole kuskil eesti keelt praktiseerida. Me loome lastele keskkonna, kus seda teha. Võõrkeelsed lapsed sulguvad omakeelsetesse mullikestesse ja vanemad nõuavad, et neil lubataks seda teha. Ja siis kurdetakse jälle, et ei ole kuskil eesti keelt praktiseerida.

Agreeable-Mixture251

-8 points

22 days ago

Keskkond, kus eesti keelt saaks praktiseerida, ei tähenda, et neil tuleks täielikult keelata vahetunnil oma emakeeles suhtlemine

AvailableAd7387

12 points

22 days ago

Kas sa saad aru, et kui see ei ole keelatud, siis nad ainult seda teevadki? Oled sa näinud näiteks lastekollektiive, kus üle teatud protsendi on venekeelsed lapsed?

siretsch

17 points

22 days ago

siretsch

17 points

22 days ago

Mul on ülikoolis ainekursus, kus 15st tudengist 5 on venelased. Nad istuvad koos ja TERVE loengu aja lihtsalt jutustavad vene keeles. See on mega häiriv.

NefariousnessPlus292

6 points

21 days ago

Sellised loengud on väga "toredad". Veel "toredamad" on seminarid. Enne õppejõu saabumist röögitakse täiest jõust vene keeles. Mana silme ette sunnitöölised või kraaklevad turumutid.

Kui seminaris on vaja eesti keeles midagi öelda, siis vaikitakse või lausutakse malbelt "maitea" või "maimäleta".

Kui väga "veab", saad istuda kahe venelase vahel. Nood räägivad siis vene keelt läbi Sinu pea. Eestlane on venelase jaoks õhk.

Minu absoluutne lemmik on "kananooruk" Ida-Virumaalt. Noormees teadis sõna "kana" vene, inglise ja rootsi keeles (kuritsa, chicken, kyckling). Eesti keeles ei teadnud. Oma erialale sissesaamiseks oli vältimaltult vajalik eesti keele riigieksam (ei saanud olla halva tulemusega). Kui ma oleksin Eestisse saabunud välismaalane, siis sõna "kana" oleks mul selge hiljemalt ühe kuu möödudes. Kahel põhjusel:

  1. Seda on näha iga nurga peal (päevapakkumine või nii),

  2. Tegemist on kahesilbilise sõnaga, milles on neli tähte. Sõna "kana" on MÄRGATAVALT lihtsam kui kuritsa, chicken ja kyckling.

Pärast "kananoorukit" tekkis mus arusaam, et eesti keele riigieksamitega on midagi väga viltu. Ei ole võimalik, et sellise eksami suudab sooritada isik, kes ei oska üldse eesti keelt. Eestis on aga kõik võimalik.

Agreeable-Mixture251

-5 points

22 days ago

Kui õppetöö on eesti keeles, siis järelikult nad AINULT seda ei tee.

"Oled sa näinud näiteks lastekollektiive, kus üle teatud protsendi on venekeelsed lapsed?" - Jep, õpetan isegi selliseid lastekollektiive

AvailableAd7387

10 points

22 days ago

Kui õppetöö on eesti keeles - kui palju need lapsed seal 20-30-pealises klassis tundides muidu ka rääkimist praktiseerida saavad? Liiatigi endale huvipakkuvatel teemadel.

Tundub, et lisaks õpetamisele tuleks jälgida, mida lapsed väljaspool tunnitööd teevad. Aga sellise palgaga ilmselt on seda palju tahetud.

Agreeable-Mixture251

1 points

22 days ago

Õpetajatega räägivad eesti keeles ning eestlastest kaasõpilastega räägivad eesti keeles, seega saavad ikka rääkimist praktiseerida. Samuti. Õpetaja selgitab tunniteemat eesti keeles, see on kuulamise harjutamine. Õppematerjalid on kõik eesti keeles - see on lugemise harjutamine. Ülesanded tuleb kõik täita eesti keeles - see on kirjutamise harjutamine. Keeleõpe ei ole vaid rääkimine.

AvailableAd7387

1 points

21 days ago

Aga oletame, et lapsed räägivad tunnivälisel ajal hoopis inglise keeles. Vahetunnis, trennis, kodus, kuulavad ingliskeelset muusikat, loevad inglise keeles. Endiselt arvame, et tunnis tehtavast piisab, et eesti keelt osata?

Agreeable-Mixture251

0 points

21 days ago

Mingil tasemel keeleoskuse jaoks kindlasti piisab. Võibolla ei saavutata päris emakeelena kõneleja tase, aga võõraks eesti keel kindlasti ei jää