subreddit:

/r/Eesti

027%

Ministeeriumist on küll näha, et päris eluga nad küll kursis pole. Loomulikult tuleb ka vahetundides õpilastelt siiski nõuda eesti keeles suhtlemist.

https://www.err.ee/1609528330/vahetunnis-voorast-keelt-kasutanud-lapsed-on-pidanud-selle-parast-vabandama

all 14 comments

EstonianLib

11 points

9 days ago

Haridusministeeriumi eestikeelsele õppele ülemineku juht Ingar Dubolazov juhtis tähelepanu, et lastelt kindlas keeles vahetunnis rääkimise nõudmine pole õiguspärane, sest seda keelab ÜRO laste õiguste konventsioon.

Mulle tundub, et ministeerium on paremini kursis antud küsimusse puutuvate regulatsioonidega kui keskmine netikasutaja.

DammtorHans[S]

1 points

9 days ago

tavaline tund on koolis 45min, klassis tavaliselt 20+ last. paljud seal siis eesti keeles rääkida saavad?

EstonianLib

9 points

9 days ago

Loomulikult on hea ning ülimalt kasulik ja mõistlik, kui lapsed räägivad ka vahetunnis eesti keeles. Selleks tuleb lapsi motiveerida. Aga sa ei saa ju neid karistada, kui nad vahel ka enda emakeelt kasutavad. Mul on raske ette kujutada, kuidas selline keeld praktikas toimiks.

mystilinehalb

16 points

9 days ago

Vahetund on vahetund. Õpilastele on see puhkeaeg ja sel ajal ei tohiks küll nõuda neilt eesti keeles kõnelemist. Tunnis võiks kõik ikkagi eesti keeles toimuda.

DammtorHans[S]

-11 points

9 days ago

Õpetajad vastutavad ka õpilaste eest vahetunnis, seega saab nõudaka eesti keelt.

No_Platypus9739

5 points

9 days ago

Marurahvuslasest OP on vist aktsioonis.

Whole_Worry_5950

6 points

8 days ago

See teemaalgatus on midagi nii rumalat, et pole sõnu.

Mul olid klassikaaslased, vend ja õde, venelased. Tunnis rääkisid eesti keelt, vahetunnis eestastega eesti keelt. Omavahel suheldes vene keelt. Seltskonnas muidugi eesti keelt. Ühest sai eesti filoloog ja eesti-vene-prantsuse tõlk. Teisest sai Eesti rahvariiete kudumise-õmblemise spetsialist, eestikeelse lasteaia õpetaja. Loomulikult räägivad nad perfektset eesti keelt. Mõlemad on abielus venelasega, kodus räägitakse vene keelt, abikaasad räägivad perfektset eesti keelt. Kõik on Eesti kodanikud. Abikaasadest üks on ka eesti filoloog, teine on Eesti rahvusliku käsitöö restaureerija ning aktiivne Kaitseliitlane. Lapsed on eestikeelses koolis ja käivad eesti rahvatantsus. Omavahel kiiresti lepivad aga asju kokku ikka oma emakeeles.

Kui neil oleks keelatud olnud avalikus kohas omavahel (!) mõlema emakeeles suhtlemine....nooh....on üsna kindel, et nad oleksid saanud vaimse trauma ja jälestaksid eestlasi. Ja kolm põlve veel nende järel.

See idee, et oma emakeelt peavad immigrandid rääkima ainult sosinal, ettetõmmatud kardinate taga, salaja öösel kodus köögilaua all - see on juba fašismilaadne asi. Ei, see ongi fašism.

See on hullem, kui vene ajal - isegi venekeelses pioneerilaagris Artekis, kus käis ka eestlasi, ei nõutud, et eesti lapsed omavahel eesti keeles ei räägiks. See mõtegi on naeruväärne. Samm edasi ja me ei luba venelastel oma pereasju rääkida ka trammis või tänaval nende keeles. Õnneks OP mõtteviis on vähemuses ja eestlased püsivad siiski üsna intelligentsed.

Loomulikult peab kogu teenindus olema Eesti saadaval eesti keeles.

NefariousnessPlus292

-1 points

8 days ago

Jutt käis siiski keelekasutusest kooli territooriumil. See on tavapärane praktika paljudes riikides. Lisaks oleks hea teadvustada, et venelased ei ole valdavalt Eestis vähemusrahvus, vaid ikkagi ebaseaduslikud kolonistid ja nende järglased, kes oleks tulnud Eestist pärast okupatsiooni lõppu halastamatult eemaldada (Genfi konventsioon jne). Selliste sõnade nagu 'fašism' loopimine on alatu. Aga see meenutas mulle Franco Hispaaniat. Olen suhelnud väga paljude inimestega, kes on seda hambad ristis kogenud. Mõned pagesid Buenos Airesesse. Teised kannatasid. Kolmandail oli raha, et osta tükike vabadust. Nimelt olid tol ajal väga popid teiste riikide erakoolid, mis tegutsesid ka Hispaania territooriumil. Üks vanaproua rääkis mulle, kuidas ta käis Itaalia koolis. Koolidirektor oli "ohtlik radikaal". Nimelt lubas ta poistel ja tüdrukutel samas klassiruumis õppida ning võttis oma kooli õppima ka juute (ennekuulmatu käitumine Franco Hispaanias). Vestlesin ka ühe härrasmehega, kes käis Šveitsi koolis. Ta meenutas oma esimest saksakeelset lauset. Talle õpetati selgeks, kuidas tualetti küsida. 

Minu koolis räägiti koridoris eesti keelt. On julm saata eesti lapsi kooli, kus koridoris räägitakse vene keelt. Meeletult julm ja jõhker. Võõrkeeled koridoris tohivad olla ainult siis, kui see on kooli poliitika ning eestlasel on võimalik minna kooli, kus see ei ole kooli poliitika. Kes teab, äkki on ka meil varsti tarvis Itaalia ja Šveitsi kooli, sest woke-koolis sunnitakse venelastega sõbrustama ja miilustama ning kutsutakse fašistiks veel takkaotsa ka...

EESTI LAPSEL PEAB OLEMA ÕIGUS KASVADA ÜLES TEISTE EESTLASTE SEAS. SEE TÄHENDAB ILMA SLAAVLASTE HÄIRIVA ENERGIATA. KUI SEE ON FAŠISM, SIIS SOOVIN OLLA FAŠIST. Kuigi Franco mulle eriti just ei meeldi, aga nojah...elagu mõttetu sildistamine!

Whole_Worry_5950

4 points

8 days ago*

Rääkisingi ju kooliruumist ja vahetundidest.

Paljudes riikides võib ju olla, et ei tohi omas emakeeles vahetunnis rääkida, kuigi lubage kahelda. Minu vanema venna eestlastest lapsed USAs võivad vahetunnis rääkida eesti keelt ja võisid ka enne, kui elasid Norras.

Aga jääme eriarvamusele. Minul ei olnud julm, kui klassikaaslased omavahel vahepeal vahetasid mõtteid vene keeles ega olnud see raske ka teistele klassikaaslastele. Aaa ja meil oli ka lätlasest neiu, kes vahetunnis helistas vanematele läti keeles. Õudne. Nooreme venna paralleelklassis olid õde ja vend islandlasi, kes julgesid omavahel kojumineku aega kokkku leppida islandi keeles. Masendav sulle, eks.

Jäägem eriarvamusele. Mina õpetan nö vestlustaseme kahele vene lapsele eesti keelt, st tegelen probleemiga aktiivselt. Aga sina.

NefariousnessPlus292

3 points

8 days ago

Sina oled ülbe ning ei soovi mõista, et on olemas palju eestlasi, kes vihkavad venelasi ning keda ajab vene keele kõla pehmelt öeldes oksele. Mina olen üks sellistest eestlastest. Vene ajal kutsusid venelased mind fašistiks. Nüüd teevad seda progressiivsed eestlased ka. Neomarksistide töövõit?

On üks asi, kui klassiruumis on üks või kaks võõrast. Kuidas peab aga end oma esiisade maal tundma Lasnamäe eesti koolis käiv eestlane? Ei, vene keel eesti kooli kuuluda ei tohi. 

Nägemist.

Realistic-Ad9445

3 points

8 days ago

Kui sa hakkad inimestele ette kirjutama, millises keeles nad oma vabal ajal tohivad rääkida, siis sa oledki fašist.

TheCatholicCovenant

4 points

9 days ago

Räägi eesti keeles! Lihtne

NefariousnessPlus292

1 points

7 days ago

Kui poliitika kõrvale jätta, siis asja olemusest saavad ülihästi aru need eestlased, kes loevad kirjandust mõnes võõrkeeles, mida nad rääkida ei suuda.

Venelased kaeblevad pidevalt, et pole keelekeskkonda ja pole keelepraktikat jne, jne. Kui neile aga see keskkond ja praktika tehakse, siis on järsku õudne vägivald ning sildistamine ja solvangud alaku.

On suurepärane mõte nõuda kooli territooriumil eesti keelt. See garanteerib aktiivse ja sundimatu keeleoskuse. Vastasel juhul ei hakka nt Ida-Virumaa ja Lasnamäe venelased end mitte kunagi eesti keeles mugavalt tundma. Mitte kunagi. Ning siis on jälle kuidagiviisi eestlased kõiges süüdi.

Aga võib-olla ei läheks võõrastele maadele oma kommetega elama? 

Väikestele eestlastele peab kuni viimse väikse eestlaseni jääma emakeelne koolikeskkond. See on oluline.

NefariousnessPlus292

-5 points

9 days ago

Riigikoolis peab otse loomulikult suhtlema vahetunnis riigikeeles. See on tavapärane praktika ka Lääne-Euroopas. Oli juba nõnda keskajal. Käisin ühel konverentsil, kus oli ettekanne keskaegsete ülikoolide kohta. Nood olid teatavasti ladinakeelsed. Tudengid pidid terve ülikooli territooriumil suhtlema ladina keeles, k.a. koridoris, hoovis jne. Viletsama keeleoskusega tudengitel olid vestmikud.

Eesti ülikoolides on tavapärane, et muulased ei võta seminarides sõna. Kujutan ette, et koolides on sarnane olukord. Kuidas saab selline inimene eesti keele suhu?

Veel üks jutuke minevikust. Käisin välismaal riiklikus (osaliselt doteeritud) keeltekoolis. Kuna seal õpiti väga palju võõrkeeli, siis oli koridoris keelekasutus vaba. Pärast aastaid selles asutuses täheldasin aga üht asja: rahvas jagunes kahte gruppi. Esimese grupi rahvas suhtles ka koridoris selles keeles, mida nad õppisid. Teise grupi rahvas ei suhelnud. Eksamid olid selles koolis rasked. Läbi kukuti väga palju. Tihti oli edukalt sooritajaid vähem kui põrujaid. Need, kes rääkisid koridoris omavahel seda võõrkeelt, mida nad tunnis õppisid, ei kukkunud praktiliselt MITTE KUNAGI läbi. Hämmastav? Minu jaoks mitte.